Teacher Excellence nomination form (elementary, middle/junior high, and high school levels.)

MTEEA Teacher Excellence Winners

  • 1963 Floyd Huffman - Redwood Falls
  • 1964 Jim Clinger - Minneapolis
  • 1965 Bill Grefe - Anoka
  • 1966 Art Johnson - St. Cloud
  • 1967 Ted Welander - Bagley
  • 1968 John Jacobi - Minneapolis
  • 1969
  • 1970 Harry Padelford - Roseville
  • 1971 Al Cuthbert - St. Paul
  • 1972 Jim Nygaard - Mounds View
  • 1973 Louis Fillippi - Little Falls
  • 1974 Michael Lund - Minneapolis
  • 1975 Ed Barski - Stillwater
  • 1976 Larry Krueger - Bloomington
  • 1977 Don Miller - Coon Rapids
  • 1978 Thure “Bud” Erickson - Fridley
  • 1979 Tom Stienke - Little Falls
  • 1980 Sylvan Thiesse - Mankato
  • 1981 Mike Simacek - Hastings
  • 1982 Jack Holmberg - St. Louis Park
  • 1983 Don Siems - Waseca
  • 1984 Clyde Newton - Faribault
  • 1985 John Mitchell - Chaska
  • 1986 Marlin Meyer - Waconia and Don Thiesse - Winona
  • 1987 Vern Fredeen - Robbinsdale
  • 1988 Jeff Grimmer, DTE - Mankato
  • 1989 Tom Gleason - Burnsville
  • 1990 Lloyd Grandprey - Richfield
  • 1991 Carl Pellin - Burnsville
  • 1992 Dick Freeburg - Burnsville
  • 1993 Jim Moon, DTE - Minnetonka
  • 1994 Dick Klassen - Roseville
  • 1995 Bruce Barnes - Bloomington
  • 1996 Gary Gronquist, DTE - Hastings
  • 1997 Chip Nelson - Anoka
  • 1998 Mike Durbahn - Mankato Senior
  • 1998 Keith Anderson, DTE - Chippewa Middle
  • 1999 John Anderson - Minnetonka Senior
  • 1999 Orin Holtan - Burnsville Middle
  • 2001 Joe Baker - Brainerd Senior
  • 2001 Harold Goeden - Waseca Middle
  • 2002 Geoff Olinyk - Champlin Park Senior
  • 2002 Mark Gable - Osseo Junior
  • 2003 Juris Terauds - Minnetonka Senior
  • 2003 Eric Waldoch - Jackson Middle
  • 2004 David Davenport - Hastings Senior
  • 2004 Robert Koppes - Bloomington Middle
  • 2005 Bob Zimmerman - Champlin Park Senior
  • 2005 Dan Lundborg - Northdale Middle
  • 2006 Steve Ullrich - Lakeville South Senior
  • 2006 Goeff Law - Fred Moore Middle
  • 2007 Mike Livieri, -Armstrong Senior
  • 2007 Dave Wolfe - South St. Paul Middle
  • 2008 Joel Ellinghuysen, DTE - Lewiston-Altura Senior
  • 2008 Brad DeKanick - Sandburg Middle
  • 2009 Pete Crawford - Centennial Senior
  • 2009 Brad Jans - Orono Middle
  • 2010 Mike Sandell, DTE - Chisago Lakes Senior
  • 2010 Joel Ellinghuysen, DTE - Lewiston-Altura Middle
  • 2011 Tim Nestrud - Blaine Senior
  • 2011 TJ Hendrickson - Shakopee West Junior
  • 2012 Jay Nix - South St. Paul Senior
  • 2012 Dan Picha - Anoka Middle
  • 2013 Peggy Finnegan - Roseville Senior
  • 2014 Paul Wiehe - Centennial Middle
  • 2014 Mark Lockhart - Cleveland High
  • 2015 Mark Vonder Haar - Orono Senior
  • 2016 Paul Keeney, DTE - Anoka Middle
  • 2016 Ryan Dewey - Chisago Lakes Senior
  • 2017 TJ Hendrickson - Shakopee West Junior
  • 2017 Erik Dietz - Hastings Senior